Kaple sv. Anny

Na kašperskohorském městském hřbitově dělá společnost mohutnému gotickému chrámu svatého Mikuláše o poznání menší kaple svaté Anny. Kaple je na první pohled barokní, ale nenechte se zmást. Existuje totiž domněnka, že se jedná o středověký karner, tedy kapli s kostnicí.

Je libo očistec?

Dnešní podobu jí vtiskl významný pražský barokní malíř a stavitel Josef Hager v roce 1757. Umělec to nebyl jen tak ledajaký, neboť vymaloval i chrám svatého Mikuláše v Praze na Malé Straně. Strop kaple svaté Anny vyzdobil freskou znázorňující uvedení Panny Marie do chrámu, stěny malbami iluzivní architektury a na strop pod kruchtou namaloval hudební nástroje. Zajímavý je i bohatě vyřezávaný oltář sv. Anny vyobrazující duše v očistci.

Hřbitovní dudák

V okolí kaple prý žilo mnoho strašidel. Za svitu měsíce prý vídali lidé sedět na hřbitovní zdi u kaple svaté Anny malého mužíčka. Sedával tam celý schoulený, živých si nevšímal, nikdy nikomu neublížil. Vyhrával na dudy veselé i smutné písničky. Jednou byla ve městě taneční zábava, která se protáhla až do noci. Hudebníci byli pozdě v noci již unavení, nechtěli hrát, sebrali se a odešli domů. Opilí tanečníci ale chtěli tančit dál, celou noc až do rána. Tu někdo z nich vykřikl, ať pozvou dudáka od svaté Anny, ten že je na noční vyhrávání zvyklý. Jeden z podnapilých mladíků se hned nabídl, že dudáka přivede.

Doběhl ke hřbitovu a viděl, že noční dudák opravdu sedí na zdi a vesele vyhrává. Poprosil dudáka jménem celé taneční společnosti uctivě a zdvořile, aby šel hrát k tanci. Dudák mu odpověděl: „Beze všeho vám budu hrát, ale musíš mě tam na zádech donést!“ Chlapec si ho tedy naložil na záda, ale již po několika krocích poznal, že ten droboučký dudák je těžký, jako by byl z kamene. Byl mrtvolně strnulý, neohnul ruce ani nohy. Vínem opojeného chlapce to dopálilo a na dudáka zařval: „Kdybys alespoň ty hnáty trochu ohnul, mizero jeden.“ Jindy dobromyslný dudák se rozezlil a vztekle odpověděl: „Já jsem u tebe mizera?" Seskočil mladíkovi ze hřbetu, popadl jej za vlasy, několikrát jím ve vzduchu zamával do kola, a pak ho přehodil přes hřbitovní zeď rovnou na smetiště.

Druhého dne se tanečníci vydali kamaráda hledat, našli ho na hřbitovním smetišti mrtvého se zlomeným vazem a přeraženou páteří.

Poděkování © Online Travel Solutions
Penzion Florian
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Parkhotel Tosch
Cena od: 1100 Kč os./noc
Rekr. středisko Koky
Cena od: 120 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že České Švýcarsko ukrývá největší skalní most v Evropě? Je jím Pravčická brána, která se objevila ve filmu Narnie.