Radnice

Kašperskohorská radnice, ještě když nebyla radnicí, byla renesančním domem, který patřil samotnému tajemníkovi krále Ferdinanda a zástavnímu držiteli hradu Kašperka, humanistovi Jiříkovi z Lokšan. U domu byl i pivovar, který se pyšnil technickou vymožeností – dřevěným vodovodem.

Radnice v proměnách času

Roku 1551 si výstavný objekt koupili kašperskohorští měšťané. O něco později, v roce 1597, dům přestavěli na radnici. Na konci sedmnáctého století se kašperskohorským renesanční radnice přestala líbit, a tak ji nechali upravit v barokním slohu. Východní průčelí jednopatrové budovy bylo spojeno třemi štíty a opatřeno vížkou a hodinami. Poslední rozsáhlejší přestavba proběhla v 70. letech 18. století. Průčelí tehdy získalo bohatou štukovou fasádu. Od té doby již budova radnice přestavována nebyla. A není divu! Na své dílo mohli být zdejší měšťané opravdu hrdi. Radnice, kterou si postavili, nemá v Čechách dodnes mnoho konkurentek.

Radnice jako vězení

Radnice v minulosti nesloužila jenom místní samosprávě, byla také sídlem okresního soudu. Na časy, kdy bývaly Kašperské Hory soudním okresem, dodnes upomínají dochované cely bývalého městského vězení. Okresní soud tu nesídlí už od roku 1938. Dnes na radnici naleznete kromě úředníků i výstavní síň, kde se konají příležitostné výstavy.

Pozor na tajné chodby!

Radnici prý s nedalekým hradem Kašperkem spojovala v minulosti nebezpečná tajná chodba. Jeden muž do ní kdysi vlezl a nikdo ho už více nespatřil. Lidé pracující na polích mezi městem a hradem často slýchávali z podzemí temný rachot a srdcervoucí pláč a nářek. Chodby jsou dávno zavalené, ale kdo ví...

Poděkování © Online Travel Solutions
Penzion Florian
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Parkhotel Tosch
Cena od: 1100 Kč os./noc
Rekr. středisko Koky
Cena od: 120 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že zámek Vranov nad Dyjí se od svého zpřístupnění pro veřejnost po druhé světové válce stal vyhledávaným cílem mnoha českých i zahraničních turistů o čemž například svědčí i deseti minutové intervaly mezi jednotlivými prohlídkami?