Strašínské zjevení

trašín se nachází asi 7 km severovýchodně od Kašperských Hor.

„Strašeň locus horribilis“ – Strašín místo hrůzné – je napsáno ve staré knize uložené v žihobeckém kostele. V minulosti tu prý došlo k dnes neznámé strašidelné události a ta dala vesnici jméno. Ať už to bylo jakkoliv, Strašín dnes rozhodně není místem hrůzným. Naopak vám připomene vesničku z Ladova obrázku.

Půvab Strašína

Strašín je typickou staročeskou šumavskou vesnicí rozloženou uprostřed působivé krajiny. Mnoho památek tu ale nenaleznete, přesto je tu jedna, pro kterou stojí Strašín za návštěvu.

Touto památkou je farní a poutní chrám Narození Panny Marie. Stavba která pamatuje dobu, kdy byl v oblibě románský sloh. Původní podoba chrámu z první poloviny 13. století je ale již dávno minulostí, dnes je to kostel v barokní podobě, kterou mu vtiskla přestavba z let 1736 – 1739. Chrám tehdy získal rovnou tři věže najednou a také mimořádný půvab. Snad proto si je podle jedné ze zdejších legend vyvolily vlaštovky jako své shromaždiště před odletem na jih. Do okolí kostela se prý slétávají 8. září časně ráno.

Ukradená Madona

Ve Strašíně již nenaleznete gotickou Madonu, kterou do zdejšího chrámu roku 1433 věnoval majitel hradu Rabí pan Půta Švihovský. Světice prý měla v minulosti na hlavě hadí korunku, kterou ukradl jeden strašínský chlapec samotné hadí královně. Socha se bohužel v roce 1990 ztratila a od té doby ji vícekrát nikdo nespatřil.

Kde se zjevila Panna Maria

V šestnáctém století žil ve Strašíně poustevník Martin Rezek Strakonický a právě tomu se tu podle legendy zjevila Panna Maria. Vypráví se, že se Martin po celý život modlil o jedno jediné – o milost spatřit ještě za života Pannu Marii. Ta se mu těsně před smrtí, na svátek Nanebevzetí Panny Marie, skutečně zjevila na kameni za kostelem a řekla: „Viz, synu můj, tyto drahokamy jsou všecky ony pozdravy, jimiž si mi prokazoval svou úctu. Odměnou za to budeš za tři dny povolán ke mně.“ Když se za tři dny tak stalo, do hrobu Martina prý uložil sám nebeský anděl. Na místě, kde se Panna Maria poustevníkovi zjevila, stojí dnes malá kaplička lidově zvaná Matky Boží Skalní. Pod kaplí je umělá jeskyně a pramen.

Strašínská jeskyně

Nedaleko Strašína, při silnici na Sušici, se nachází jedna přírodní zajímavost – Strašínská jeskyně. Vznikla jako puklinová v krystalickém vápenci. Hlavní prostorou je chodba 30 metrů dlouhá, 12 metrů široká a asi 3 metry vysoká. Krápníky si tu nenalámete, voda, která tudy proudí, vymodelovala ve stropě obří hrnce. Jeskynní prostory však na své zpřístupnění veřejnosti stále čekají.

Poděkování © Online Travel Solutions
Penzion Florian
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Parkhotel Tosch
Cena od: 1100 Kč os./noc
Rekr. středisko Koky
Cena od: 120 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že vstupní brána do Českého Švýcarska – malebná obec Hřensko – má i sama co nabídnout? Krom stylových restaurací a příjemných hotelů odsud vede značená trasa na Pravčickou bránu a můžete se tu projet na loďkách soutěskami řeky Kamenice.